سخنراني حضرت آيت الله صالحي در كنفرانس وحدت اسلامي

قال الله تعالي : يا ايها الذين امنوا اصبروا و صابروا و رابطوا و اتقو الله لعلكم تفلحون  آل عمران 199

فرا رسيدن هفته وحدت ميلاد منجي عالم بشريت علت غايي و غرض از خلقت عالم آن وجود مبارك كه در اين باره خداوند مي فرمايد  : لولاك لولاك لما خلقت الافلاك حديث قدسي

وجود مقدس حضرت ختمي مرتبت پيامبر گرامي اسلام را بر جهان اسلام و حاضرين در مجلس با شكوه و عظمت تبريك و تهنيت عرض مينمايم .مجد و عظمت ملت بزرگ اسلام را از ايزد منان خواستارم .

آري روز ميلاد روز تدبر و انديشه در بركات اين مولود مكرم است كه عبارت باشد از حاكميت توحيد و عدالت

همه مي دانيم كه در اين اوضاع آشفته كنوني جهان و تهاجمات گسترده دشمنان اسلام در ابعاد مختلف اتحاد و همبستگي بين مسلمين را  هر چه بيشتر مي طلبد و جهان اسلام بيش از هر زمان ديگر به وحدت و تشكيل  صف واحد نيازمند است .

لذا قرآن مجيد رستگاري و عظمت و عزت امت اسلامي را مرهون چهار عنصر دانسته و مردم را دعوت به اين عناصر نموده :

1-   صبر و مقاومت و پايداري فردي هر مسلمان در قبال حوادث و تحولات شرايط اجتماعي و سياسي كه خويش را در روياروي با اين حوادث نباخته مقاومت نمايد و به عنوان همج رعاع يميلون مع كل ناعق نباشد .

2-   مصابره و مقاومت دسته جمعي مسلمانان در مقابل تهاجم دشمنان و حفظ حيثيت اجتماعي ملت و امت اسلامي الذين قالوا ربنا الله ثم استقاموا تتنزل عليهم الملائكه ان لا تخافوا و لا تحزنوا

3-   عنصر سوم كه موضوع بحث امروز ما است ( و رابطوا ) اتحاد و همبستگي داشته باشيد ارتباط وتفاهم وتكيه بر نقاط مشترك و علم نكردن نقاط افتراق از اهم مسئوليتهاي مسلمين بويژه علما و رهبران و دلسوزان عالم اسلام معرفي نموده است .

4-      عنصر جهارم تقوي است كه مايه رستگاري و عزت مسلمين است .

البته اختلاف نظر يك پديده ضروري در مسائل نظري است چه اختلاف نظر در بين صاحب نظران يكي از بديهي ترين پديده هاي معرفت پويا است كه انكار يا ترديد در آن يا ناشي از بي اطلاعي است و يا از ناتواني در روياروي فكري با مسائل نظري سرچشمه مي گيرد لكن مع الوصف در اسلام ما به الاشتراك زيادي كه بين مذاهب اسلامي وجود دارد عامل وحدت است  .

همه مسلمين جهان به خداي واحد , پيامبر واحد , نماز و روزه واحد و حج واحدي اعتقاد دارند . محور وحدت مسلمين وجود مقدس نبي مكرم اسلام است كه توانسته بزرگترين عامل وحدت در همه ادوار اسلامي باشد و همچنين اهل بيت عصمت (عليهم السلام ) كه مورد قبول و احترام و محبت همه مسلمين هستند مي تواند يكي از پايه هاي وحدت و تقريب بين مسلمين باشد .

البته مقصود از وحدت مسلمين كه اسلام روي آن تكيه دارد , علما و رهبران ديني به آن توصيه دارند حصر مذاهب به يك مذهب و يا اخذ مشتركات مذاهب و طرد مفترقات مذاهب نيست و اين نه معقول است و نه منطقي و نه عملي بلكه  مقصود تكيه بر اين عناصر است كه عناصر تشكيل دهنده وحدت است :

1-      وحدت در عقيده كه مبتني بر سه اصل است : توحيد , نبوت , معاد.

2-      وحدت در عمل و برنامه و تشكيل صف واحد در مقابل دشمنان مهاجم.
3-      وحدت در هدف و آرمان كه خود عبارت است از :( الف ) فوز و فلاح و رستگاري در دو جهان(ب) استقرار دين خدا در جهان (ج) حاكميت بندگان صالح در زمين طبق وعده پروردگار : و لقد كتبنا في الزبور من بعد الذكر ان الارض يرثها عبادي الصالحون.

4- رواج خير و معروف و ريشه كن شدن فساد

خداوند سبحان در قرآن مجيد ما را به چنين وحدت و ارتباط و همبستگي دعوت مينمايد . گاهي مي فرمايد : واعتصمو بحبل الله جميعا" و لا تفرقوا , گاهي به لسان تحذير و پرهيز از نفاق مي فرمايد : و لا تنازعوا فتفشلوا و تذهب ريحكم و لا تكونوا من المشركين الذين فرقوا دينهم و گاهي به بيان راهها و شيوه هاي وحدت مي فرمايد : انما المؤمنون اخوه

شايد براي ايجاد تفرقه در يك جمع يك عامل كافي باشد ولي براي وحدت بايد تمام عوامل تفرقه را از بين برد و موانع اتحاد و همبستگي را نابود كرد .

يكي از موانع اتحاد عدم تقوي است لذا قرآن مجيد مي فرمايد : واتقوا لله يعني اگر انسانها بر هواهاي نفساني و وسوسه هاي شيطاني غالب آمد , بر تمام مشكلات پيروز خواهد شد و اتحاد آنها بر پايه تقوي و در جهت خدمت به اسلام و مسلمين و در جهت حاكميت اسلام باشد .

دشمنان اسلام از وحدت مسلمين وحشت دارند و ميدانند كه به قول سيد جمال الدين تمام مشكلات و بلاها و مصيبتهاي وارده بر كشورهاي اسلامي از تفرقه و نفاق است و مجد و عظمت و اقتدار مسلمين در سايه اتحاد و همبستگي است . و باز ميدانند كه وحدت جهان اسلام به عنوان يك قدرت جهاني در بين صاحب نظران مطرح است , لذا دشمن با امكانات فراوان تمام هم و هدف خود را  براي ايجاد نفاق و تفرقه هر چه بيشتر در جهان اسلام به كار گرفته است .

در كنار اين مسائل بايد آفات و موانع وحدت از ميان برداشته شود كه اهم اينها عبارتند از :

  • رفتن به دنبال مفترقات و بزرگنمايي آنها

  • عدم شناخت كافي از دشمن و روشهاي كاري آنها و عدم توانايي افتراق بين دوست و دشمن

  • تهمتهاي اعتقادي و نسبتهاي ناروا به يكديگر

  • تحريفات

كه بر علما است كه اين مسائل را تنقيح كنند , تحريفها و انحرافات و نارواها را استخراج كرده و لب مسائل را براي مردم تبيين كنند .

در عين حال افق جهان اسلام بحمد لله روشن است و وحدت بر اساس محور اسلام به رغم تمام موانع و مشكلات موجود از زمينه هاي بسيار مثبت و قوي برخوردار است  , همچنون پشتوانه هاي قوي فرهنگي و پشتوانه عظيم مردمي و پشتوانه غني مالي و برخورداري از مناطق استراتژيكي و منابع ثروت و آبراهها و از همه مهمتر يقظه و بيداري رو به رشد و فزاينده اي كه در بين مسلمين و امت اسلام به وجود آمده كه اين مسائل خواب را بر دشمنان اسلام حرام مينمايد .

عليهذا  وظيفه علما , رهبران ديني , محققين , دلسوزان عالم اسلام  و همه مسلمين است كه با تعصبات خشك مذهبي , جهالت و ناداني و ملي گرايي , نژاد گرايي و انحصار طلبي جدايي دين از سياست  مبارزه كنند .

در پايان گرامي ميدارم ياد شخصيتهاي بزرگ جهان اسلام و فقهاي اسلامي اهل تسنن وتشيع كه در راه ايجاد همبستگي و اتحاد و اعتلاي هر چه بيشتر اسلام  قدمهاي بلندي برداشتند و با مباحثات و مناظرات خوددر صدد رفع پرده هاي ابهام و تحكيم پايه هاي وحدت تلاش نمودند , بزرگاني همچون :سيد جمال الدين , آيت الله بروجردي از ايران , آيت الله كاشف الغطاء از عراق كه بارها فرمود : بني الاسلام علي دعامتين , كلمه التوحيد و وحدت الكلمه  , فقيد سعيد شيخ شلتوت از مصر , مرحوم سيد شرف الدين از لبنان و بالاخره منادي وحدت در عصر حاضر امام خميني ( ره ) .

به اميد آن روزي كه وحدت كامل و همبستگي محكم در بين امت اسلام حكم فرما گردد و نويد اشداء علي الكفار رحماء بينهم تحقق عيني و عملي يابد .                            

                          والسلام

 

برگشت>>