حضرت آيت الله , استاد محمد هاشم صالحي مدرس  در سال 1324 شمسي در دره تركمن واقع در ولسوالي سرخ پارسا ولايت پروان در خانواده اي مذهبي چشم به جهان گشود .

پدر ايشان مرحوم حاج قنبر علي از محترمين و بزرگان بنام تركمن بود و عشق و علاقه وافري به روحانيت داشت و بدين جهت با روحانيون ارتباط نزديك داشت و همچنين بر مدارس ديني فعالانه اشراف داشته و براي خدمت به مردم هميشه آماده بود . به همين علت ايشان را كه كوچكترين فرزند خانواده بود , در سن ده سالگي روانه مكتب نمود .

ايشان در مكتبخانه در همان منطقه تركمن تا مرحله سطوح ابتدايي مشغول به تحصيل و تعليم بود  و سپس براي تحصيل سطوح بالاي علوم ديني روانه كابل شد و در مدارس كابل در خدمت اساتيد بزرگواري چون آيت الله شيخ محمد امين افشار در علم منطق , آيت الله شيخ عزيزالله در علم معاني و بيان , حجه الاسلام مير علي احمد عالم در فلسفه , حجه السلام حجت در علم اصول و فقه از قبيل كتب معاني و قوانين و لمعه , آيت الله شهيد محمد سرور واعظ در رسائل و كفايه و مكاسب و اساتيد ديگر بهره علمي مي جست .

سطوح عاليه را به اتمام رسانده و هميشه و همه وقت محصل ممتاز و مورد توجه خاص اساتيد خويش قرار ميگرفت و همين استعداد وافر ايشان باعث شد كه يكي از مبلغين صاحب نام كابل شود و هميشه و همه جا در مجالس بزرگ دعوت شود و ديري نگذشت كه مشغول تدريس به عنوان يكي از مدرسين مدرسه محمديه كابل شد .

همين استعداد وافر ايشان نسبت به علوم ديني باعث شد كه در سال 1344براي ادامه تحصيل عازم نجف اشرف شود تا علاوه بر زيارت قبور ائمه اطهار از حوزه علميه پر ثمر نجف اشرف بهره مند شود .

ايشان پس از ورود به نجف اشرف از درسهاي خارج فقه و اصول اساتيد بزرگواري همچون آيت الله العظمي خميني و آيت الله العظمي خوئي و آيت الله العظمي شهيد صدر كسب فيض نموده , علاوه بر اين اساتيد بزرگوار از اساتيد ديگري همچون آيت الله شيخ صدرا , آيت الله شيخ كاظم تبريزي , آيت الله شيخ جواد تبريزي و آيت الله شيخ محمد اسحاق فياض استفاده نمود .

ايشان در ادامه تحصيل خود اغلب ساعات روز را مشغول تحصيل علوم ديني در مدارس بزرگ نجف بود و از آن جمله مدرسه دار الحكمه مربوط به آيت الله حكيم و مسجد تركا و مسجد هندي و صحن مطهر و ... بود .

و حتي در ايام تحصيل و غير تحصيل به تدريس نيز اشتغال داشت و يكدوره كامل لمعتين و كفايتين و قوانين و .. را در نجف تدريس نمود و مورد علاقه وافر شهيد صدر قرار گرفت كه حتي اين علاقه تا لحظات قبل از شهادت اين شهيد پابرجا بود و هميشه بوسيله پيكهاي متعدد ايشان را مورد لطف و عنايت قرار مي داد و حتي شهيد صدر وكالت عام و تام در امور مختلف درعراق و ايران و افغانستان به ايشان داده بودند و نيز در ايامي كه ايشان  نزد نزد شهيد صدر مشغول به تحصيل بودند , اين شهيد ايشان را در بعضي موارد مورد مشورت قرار مي داد .

ايشان در سال 1355 هنگام بازگشت از زيارت امام حسين در راه كربلا ـ نجف به وسيله عمال بعثي دستگير شد و مدتي طولاني به وسيله بعثيون از اين زندان به آن زندان در حال انتقال بود تا اينكه به وسيله افراد مسلح همراه با خانواده تا مرز ايران آورده شده و از آنجا به ايران فرستاده شد . در ايران تحت بازرسي ساواك در قصر شيرين بود و سپس روانه شهر قم گشت تا درخت به بار نشسته ميوه خود را عرضه كند .

از همان زمان تا كنون ايشان مشغول تدريس سطوح عاليه و تكميل مراحل خارج اصول شهيد صدر در خدمت بعضي از شاگردان مسلم الاجتهاد آن شهيد بوده و خارج اصول را نيز به پايان رسانيده و اكنون به عنوان استاد ورزيده و فعال و با تجربه در خدمت شاگردان زيادي از كشورهاي زيادي همچون ايران , عراق , افغانستان , لبنان , پاكستان , هندوستان و ... مي باشد و درسهاي متعددي از قبيل "رسائل شيخ اعظم انصاري " و " اصول مظفر " و" كفايه الاصول " و " حلقات مرحوم شهيد صدر " و درس خارج اصول در حيطه تدريس داشته اند , همچنين بعضي از دروس ايشان ضبط و تكثير شده در اختيار حوزه هاي علميه قرار مي گيرد تا محصلين تمام حوزه ها استفاده نمايند .

ايشان ساليان متمادي در حوزه علميه قم علاوه بر تدريس دروس فقه و اصول , يكي از مسئولين بازنگري و محققين مقالات اصولي و فقه مؤسسه دائره المعارف فقه اهل بيت ( ع ) بوده و همچنين دبير شوراي عالي نظارت بر مدارس ديني افغانستان مي باشد .

هم اكنون حضرت آيت الله صالحي مدرس به  عنوان مؤسس حوزه علميه كابل و يكي از برجسته ترين چهره هاي جهادي , مذهبي و علمي افغانستان , و معاون اول هیات رئیسه شورای علمای شیعه افغانستان در مدرسه علميه رسالت كه مربوط به خود ايشان است , مشغول تدريس سطوح عاليه و خارج اصول مي باشند . نيز معظم له قبلا از سوی رياست جمهوری افغانستان به عنوان يکی از اعضای اصلی استر محکمه و رياست کميسيون امنيت در شورای عالی قضائی افغانستان مشغول به خدمت بودند و در حال حاضر به سمت مشاور عالی ریاست جمهوری اسلامی افغانستان در امور دینی منصوب و به فعالیت مشغول میباشند و علاوه بر اين محل رجوع خيل كثيري از مردم در جهت رفع و فتق و حل مشکلات و سوالات شرعی و منشأ خير عظيمی برای شيعيان افغانستان مي باشند .

 " والسلام علي عباد الله الصالحين "