اجلاس بین المللی علما و بیداری اسلامی در تهران

 

علما و بیداری اسلامی

علما و بیداری اسلامی

 

 هیئتی مرکب از چهل تن از علمائ یزرگوار ،افغانستان که در صحنه اجتماعی افغانستان فعال هستند ،شامل ایت الله محسنی ،آیت الله صالحی ، آیت الله حجت ،حجج الاسلام واعظ زاده ،عالمی ،فکوری و رئیس شورای اخوت مولوی حسام ،مولوی حق پرست و....جهت شرکت در کنفرانس اجلاس بیداری اسلامی و علمائ جهان اسلام وارد تهران شدند .

میهمان ویژه اجلاس جهانی علما و بیداری اسلامی که در ۹ و ۱۰ ثور، دوشنبه و سه شنبه هفته جاری برگزار خواهد شد،
از سال ۱۳۸۹ و به دنبال تحولات عظیم مسلمانان بخصوص در شمال آفریقا و سایر کشورهای اسلامی، سلسله نشست های مختلفی در خصوص بیداری اسلامی در تهران برگزار شد.
اولین اجلاس ۲۸ سنبله سال ۹۰ با حضور نمایندگان مختلف کشورها در تهران برگزار شد که در آن تمامی قومیت ها و مذهب ها چه شیعه، سنی، ایرانی، عرب، ترک، هند و آسیای جنوب شرقی متشکل از ۸۰ کشور جهان حضور داشتند. در ادامه اجلاس جهانی زنان و بیداری اسلامی، جوانان و بیداری اسلامی، اساتید و بیداری اسلامی و شاعران بیداری اسلامی برگزار شد.
بدون تردید مهمترین اجلاس دوشنبه و سه شنبه هفته جاری با حضور ۵۰۰ میهمان خارجی و ۲۰۰ میهمان داخلی در محل اجلاس سران در تهران تشکیل می شود.
گفته می شود مسائل مهم جهانی، بیداری اسلامی و چالش های پیش روی امت اسلامی از جمله محورهای این نشست خواهد بود.
مبانی نظری بیداری اسلامی، نقش علما در بیداری اسلامی، علما؛ فرصت ها و تهدیدها در جهان اسلام، نظام حکومتی مطلوب در جهان اسلام، جهان آینده و جایگاه امت اسلامی و پیامبر اعظم(ص) محور وحدت امت اسلامی، محورهای شش گانه کمیسیون های این اجلاس خواهد بود

مولوی «حبیب‌الله حسام» نیز در حاشیه اجلاس جهانی «علما و بیداری اسلامی» در مورد اتحاد امت اسلامی اظهار داشت: بحران‌زایی سیاست ویژه غرب در قبال جامعه اسلامی بوده و این سیاستی دیرینه و راهکاری استعمارگرایانه است.
رئیس شورای اخوت اسلامی تصریح کرد: غرب همواره در پی ایجاد بحران و کنترل بحران در مجامع اسلامی و کشورهای مورد نظر بوده و از این طریق اهداف خود را جستجو کرده است.
وی اظهار داشت: وضعیتی که در کشورهای عربی و آسیای مرکزی وجود دارد بدون شک بحران آفرینی غرب در جهان اسلام است و راهکار اسلام و آنچه که اسلام در مقابل این فتنه پیشنهاد می‌کند این است که متفرق نشوند و اتحاد خود را با یکدیگر حفظ کنند. به گفته حسام، غرب نگران بیداری اسلامی به ویژه بیداری جوانان است که در این صورت مانع عمده در برابر تحقق اهداف خود حس خواهد کرد.
مولوی توانا منشی شورای اخوت اسلامی ولایت بلخ نیز در حاشیه اجلاس علما و بیداری اسلامی گفت: موج بیداری اسلامی موجب نگرانی غرب برای از دست دادن منافعش شده و تلاش مضاعفی را برای جلوگیری از این حرکت آغاز کرده‌ است.
به گفته وی، غرب در این مواقع از اختلاف افکنی استفاده می‌کند و هر کسی را با نامی به جان هم می‌اندازد، فردی را تحت عنوان شیعه و دیگری را با نام عرب به جان دیگری می‌اندازد.
وی در ادامه تصریح کرد: رسانه‌های غربی برای تحقق خواسته جهان غرب همه امکانات خود را به میدان آورده و شبیه دوران اتحاد شوروی که همه رسانه‌ها علیه اتحاد شوروی بسیج شدند اکنون همه علیه کشورهای اسلامی متحد شده‌اند تا خواسته‌ها و اهداف غرب را در منطقه زمینه‌سازی کنند.
به گفته توانا، رسانه‌های جهان اسلام چه شیعه و چه سنی در این شرایط حساس باید آگاه باشند و بصیرت خود را حفظ کرده و با تولید برنامه‌ها علیه یکدیگر، آب به آسیاب دشمن نریزند.
توانا گفت: از رسانه‌های جهان اسلام توقع داریم نظرات علمایی که در این اجلاس جمع می‌شوند را به خوبی بازتاب دهند تا نظریات اسلامی آشکار شود.
به گزارش فارس، منشی شورای اخوت اسلامی ولایت بلخ خاطر نشان کرد: هر کشور، قدرت و رسانه‌ای که وارد معرکه اختلاف افکنی میان شیعه و سنی شود، بر روی خون شهدا و دستاوردهای مجاهدین اسلام پا گذاشته است.
اجلاس جهانی علما و بیداری اسلامی از دیروز 9 ثور با سخنان آیت الله خامنه ای در محل اجلاس سران در تهران افتتاح و امروز 10 نیز ادامه دارد.
اجلاس علما و بیداری اسلامی با حضور ۵۰۰ نفر از علمای خارجی که هیأتی از جمهوری اسلامی افغانستان نیز در آن حضور دارند و ۲۰۰ نفر از علمای جمهوری اسلامی ایران در تهران در حال برگزاری است.
در این اجلاس ۶ کمیسیون شامل "مبانی نظری بیداری اسلامی"، "نقش علما در بیداری اسلامی"، "علما؛ فرصت‌ها و تهدیدها"، "نظام حکومتی مطلوب در اسلام"، "جهان آینده و جایگاه امت اسلام" و "پیامبر اعظم محور وحدت امت اسلامی" تشکیل شد. 

برگشت>>