متفکران یکصد کشور جهان در کنفرانس وحدت اسلامی شرکت می کنند

آیت الله اراکی

 آیت الله محسن اراکی رئیس مجمع تقریب بین المذاهب اعلام نمود حدود 500 نفر از اندیشمندان و علمای مسلمان از مذاهب مختلف برای حضور در کنفرانس دو روزه وحدت اسلامی که طی روزهای هشتم و نهم دلو ماه در تهران برگزار می شود، دعوت شده اند از مدعوین این کنفرانس حضرت ایت الله صالحی می باشد

آیت الله اراکی اظهارداشت: هدف اصلی کنفرانس امسال پیگیری راهکارهای عملی در زمینه وحدت و تقریب مذاهب اسلامی است. مهمترین هدف گذاری مجمع تقریب در کنفرانس های گذشته بر روی ایجاد گفتمان وحدت و تقریب و همچنین تئوریزه کردن کار تقریب میان مذاهب اسلامی بود.

وی گفت: ما اکنون پس از گذشت 26 سال، از مرحله جا انداختن گفتمان وحدت و تئوریزه کردن موضوع وحدت و تقریب عبور کرده ایم و به همین دلیل در کنفرانس امسال و کنفرانس های آینده بیشتر بر روی راهکارهای عملی تقریب و کارهای میدانی وحدت اسلامی متمرکز خواهیم بود.آیت الله اراکی افزود: از جمله نشانه های موفقیت در مطرح کردن گفتمان وحدت در سطح جهان اسلام این است که اکنون مراکز و موسسات زیادی در کشورهای مختلف با محوریت تقریب و وحدت راه اندازی شده اند. ما امروز شاهد هستیم که ایسسکو (سازمان اسلامی، آموزشی، علمی و فرهنگی) شورای تقریب راه اندازی کرده، عربستان سعودی اقدام به تاسیس مرکزی برای گفت و گوی بین الادیانی در یکی از کشورهای اروپایی نموده و حتی پادشاه آن کشور به سازمان همکاری های اسلامی پیشنهاد داده است که مرکزی برای گفت و گوی مذاهب تاسیس کند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تاکید کرد: همه این تحولات نشان دهنده این است که امروز گفتمان تقریب و وحدت و گفت و گوی میان ادیان و مذاهب به یک گفتمان غالب و رایج تبدیل شده است و قطعا برنامه ها و فعالیت های مجمع تقریب بیشترین اثرگذاری را در این زمینه در جهان اسلام داشته است.

آیت الله اراکی گفت: ما اکنون وارد مرحله جدیدی شده ایم و فتنه های پیچیده و متعددی نیز توسط دشمنان علیه امت اسلامی طراحی و اجرا می شود که مهمترین هدف آنها نیز ایجاد تفرقه و اختلاف در میان کشورهای اسلامی است.

وی اظهارداشت: به همین دلیل علماء و اندیشمندان مسلمان وظیفه دارند در این مقطع حساس و تاریخی، به مقابله با توطئه های دشمنان بپردازند و راهکارهای عملی را برای تقویت وحدت و همکاری میان جوامع اسلامی ارائه دهند.

وی افزود: امیدوارم در کنفرانس پیش رو، بتوانیم اتحادیه ها و تشکل هایی که می توانند راهکارهای عملی را در جامعه اسلامی برای تقویت وحدت و همکاری پیشنهاد کنند، تشکیل دهیم.

تشکیل اتحادیه علمای مقاومت تقریب، اتحادیه بانوان مسلمان و اتحادیه بازرگانان جهان اسلام از جمله موضوعات مهمی است که در کنار سخنرانی ها و دیدارهای کنفرانس وحدت اسلامی در تهران، مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به انتفاضه مردمی در خاورمیانه و شمال آفریقا و برگزاری کنفرانس بیداری اسلامی در تهران در سال جاری، گفت: کنفرانس بیداری اسلامی بیشتر در جهت همسو کردن جنبش های اسلامی در جهان معاصر و ضرورت همکاری آنها با یکدیگر تلاش می کرد ولی تقریب و وحدت اسلامی فراگیرتر از بیداری اسلامی است.

وی توضیح داد: وحدت اسلامی هم بیداری اسلامی و تحولات ناشی از آن را در جهان اسلام در بر می گیرد و هم به همه بافت های سنتی کشورهای اسلامی اعم از بافت های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی نظر دارد.

آیت الله اراکی با اشاره به نقش مهم نخبگان و رسانه های جهان اسلام در گسترش گفتمان وحدت اسلامی، گفت: نخبگان و رسانه ها می توانند با شناسایی و تبلیغ نقاط مشترک موجود میان جوامع اسلامی به وحدت و نزدیکی این جوامع به یکدیگر کمک کنند. وی سپس به توطئه دشمنان بویژه صهیونیست ها برای ایجاد تفرقه در جهان اسلام اشاره کرد و اظهارداشت: کاملا روشن است که صهیونیست ها و آمریکا به دنبال ایجاد تفرقه و جنگ داخلی در میان امت اسلامی هستند، چون منافع نامشروع آنها در این کار و تضعیف کشورهای اسلامی نهفته است.

وی افزود: متقابلا منافع امت اسلامی در وحدت است و ما برای اینکه بتوانیم در مقابل دشمنان بایستیم باید یک امت واحده باشیم و با تاکید بر اصول مشترک از اختلافات جزیی پرهیز کنیم. امیدوارم در شرایط جدیدی که در جهان به وجود آمده و بیداری اسلامی تحولات مهمی را رقم زده است، جوامع اسلامی بیش از گذشته در مسیر وحدت و همدلی حرکت کنند. 

برگشت>>