·        مدرسه علميه رسالت

مدرسه علميه رسالت , در حال حاضر به صورت مركز حوزه علميه كابل و محل تحصيل اكثريت طلاب كابل مي باشد كه توسط حضرت آيت الله صالحي مدرس تاسيس شده است .

مجموع طلاب ثبت نام شده و داراي پرونده و شهريه در اين مدرسه , 850 نفر مي باشد و نزديك به 600 نفر طلبه در اين مدرسه به تحصيل اشتغال دارند.

موضوعات و سطوح مختلف درسي از سطوح مقدماتي تا درس خارج فقه و اصول در اين مركز تدريس مي گردد. در مجموع تعداد 8 مدرس , 3 خادم , 1  امام جماعت در اين مدرسه مشغول هستند. در اين مركز 6 مدرس (سالن تدريس) براي تدريس استفاده مي كردد.

 

·        حسينيه رسالت

بنا به ضرورت انجام مراسم مذهبي و ديني و مناسبت هاي اسلامي براي عامه مردم , قسمتي از مدرسه به احداث حسينيه بزرگ رسالت اختصاص يافته كه در ايام عزاداري و محرم و همچنين در طول سال روزهاي جمعه و ديگر مناسبتهاي اعياد ديني و ولادت و شهادت  معصومين ( عليهم السلام ) جهت سخنراني و اقامه مراسم استفاده مي شود.

 

 

·        كتابخانه

در اولين گام پس از تأسيس مركز حوزه علميه رسالت , نظر به ضروريات موجود , كتابخانه بزرگ مدرسه علميه رسالت با حجم بيش از 000/25 مجلد كتاب در موضوعات مختلف درسي و جانبي شامل , تفاسير , اخلاق , تاريخ , منابع فقهي و ديگر علوم اسلامي احداث گرديده كه استقبال بسيار شاياني از طرف طلاب جهت اخذ كتب بصورت اماني صورت گرفته است .

اهداء كتاب علوم اسلامي از قبيل رسائل عمليه احكام جوانان واحكام خانواده , قرآن مجيد و كتب ادعيه و تاريخ اسلامي , كتب عقائد , اخلاق و غيره با هدف نشر و گسترش فرهنگ تشيع در

بين اقشار مختلف مردم كابل و ديگر مناطق شيعه نشين , از ديگر فعاليتهاي كتابخانه محسوب مي

گردد. همچنين كتابخانه تخصصي منابع علوم اسلامي جهت محققين نيز جدا از كتابخانه عمومي فعال ميباشد .

 

·        نوار خانه

نوارخانه جامع مشتمل بر نوارهاي دروس حوزه از مقدمات تا سطوح عاليه و خارج , كه كليه نوارها بصورت اماني در اختيار طلاب قرار دارد. علاوه بر نوارهاي درسي , حجم زيادي از نوارهاي مذهبي در مسائل اخلاق و آموزش عقائد و سخنراني هاي مفيد و موثر از شخصيت هاي بزرگي چون شهيد مطهري و حجه الاسلام قرائتي , بصورت اماني در اختيار علاقمندان خصوصا" جوانان قرار مي گيرد. تعداد نوارهاي درسي موجود حدود 8000 عدد ميباشد. همچنين واحد تكثير كاستهاي درسي حوزوي و دروس قرآني و غيره نيز براي حوزه هاي علميه و مراكز فرهنگي ديگر فعال بوده و در خدمت دانش پژوهان ميباشد .

 

·        فوق برنامه

برگزاري كلاس روخواني و تجويد قرآن مجيد و احكام براي خواهران , كلاس آموزش زبان انگليسي و تجويد قرآن مخصوص طلاب و برگزاري مجالس سخنراني و جشن اعياد مذهبي از طرف خواهران از ديگر برنامه هاي اين مركز مي باشد .

 

·        كتابفروشي

اين واحد با تهيه كتب حوزوي , دانشگاهي , مجلات و غيره با صدها عنوان يكي از واحدهاي فعال بوده كه در خدمت فرهنگ دوستان ميباشد , به عنوان مثال حدود 70 عنوان كتاب درباره محرم در اين كتابفروشي موجود ميباشد .

 

·        واحد نرم افزار

اين واحد داراي صدها عنوان CD هاي حوزوي , اجتماعي , اعتقادي , سخنرانيها و غيره نيز در خدمت فرهنگ جامعه ميباشد و اين توانايي را كسب كرده است كه تعدادي از دروس حضرت آيت الله صالحي را به صورت CD طبق جدول ذيل ارائه نموده است .

 

شماره

نام درس

تعداد CD

1

اصول فقه ج 1 و 2

3 CD به صورت كامپيوتري

2

اصول فقه ج 1

4 CD با فرمت MP3

3

اصول فقه ج 2

4 CD با فرمت MP3

4

حلقات شهيد صدر (ره)

12 CD با فرمت MP3

 

 

·        واحد تبليغات

اين واحد با در دست داشتن عده اي از سخنوران توانا در مجالس گوناگون توانايي برگزاري مراسمهاي بزرگداشت , اعياد , مناسبتهاي مذهبي و غيره را داشته و اميدوار است در آينده اي نزديك با انتشار ماهنامه و برگزاري نمايشگاههاي فرهنگي فعاليتهاي علما و محصلين خارج از كشور در خدمت جامعه فرهنگي باشد . تهيه و توزيع بروشور ، پوستر و پلاكارد هاي مختلف جهت مناسبتهاي مذهبي از جمله ديگر فعاليت هاي اين بخش است .

برگزاري نمايشگاه فرهنگ عاشورا در ايام دهه محرم با برنامه هاي متنوع من جمله انعكاس زندگينامه شهداي كربلا ، ارائه كتب مختلف پيرامون فرهنگ عزاداري و شهادت ، سخنراني هاي مذهبي و برپائي ايستگاههاي صلواتي بخشي از فعاليت هاي اين حوزه در ايام محرم امسال بوده است .